Złomowanie aut krok po kroku
Auto, które jest po wypadku, niesprawne, stare lub przez długi czas nieużywane, w wielu sytuacjach powinno zostać zezłomowane. Zgodnie z prawem należy je więc przetransportować do legalnie działającej stacji demontażu pojazdów. Jak jednak krok po kroku wygląda złomowanie aut i jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie i czy usługa taka jest płatna? Podpowiadamy.
Złomowanie aut — wybór stacji
Złomowanie aut w Koszalinie i w każdym innym mieście powinno być przeprowadzone przez legalnie działającą firmę, która funkcjonuje zgodnie z przepisami prawa i ustawą o ochronie środowiska. Stacja Demontażu Pojazdów musi wydawać zaświadczenia o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego i tablic. Klient musi otrzymać wszelkie dokumenty potwierdzające właściwą rozbiórkę pojazdu. Warto więc postawić na firmę, która działa na rynku już od pewnego czasu i cieszy się uznaniem wśród klientów.
Złomowanie auta — jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie?
Skup aut w Szczecinie bardzo często prowadzony jest przez Stacje Demontażu Pojazdów. Chcąc zezłomować samochód, musimy mieć ze sobą swój dowód osobisty, jeżeli jesteśmy właścicielem lub współwłaścicielem pojazdu. Jeśli zaś w imieniu innej osoby chcemy dokonać kasacji, potrzebujemy jej pisemnego upoważnienia. Musimy również zebrać wszystkie dokumenty dotyczące pojazdu. Mowa tutaj przede wszystkim o dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu, umowie kupna-sprzedaży i tablicach rejestracyjnych. W przypadku samochodów służbowych dodatkowo będziemy potrzebowali wpisu do ewidencji gospodarczej.
Jeśli waga pojazdu w minimum 90% odpowiada masie auta podanej w dowodzie rejestracyjnym, usługa taka nie będzie się dla nas wiązała z żadnymi kosztami. Jeżeli jednak wskutek demontażu poszczególnych części, masa ta jest zbyt niska, musimy liczyć się z ewentualnymi dopłatami. Od pracownika Stacji Demontażu Pojazdów otrzymamy dwa takie same dokumenty potwierdzające kasację auta. Jeden z nich jest dla nas, drugi zaś musimy zanieść do urzędu, aby wyrejestrować pojazd.