-3.3 C
Warszawa
piątek, 8 grudnia, 2023

Jak przygotować auto na zimę – kompletny poradnik

o samochodu na ten ciężki dla niego czas. Jak zadbać o niego by przez te kilka chłodnych miesięcy służył nam nie sprawiając większych kłopotów? Tłumaczymy to w naszym poradniku!

Sprawny akumulator to podstawa!

Czy zdarzyło się Wam zmagać w zimowe poranki z rozładowanym akumulatorem? To zmora wielu kierowców. Nim nastaną pierwsze, zimowe przymrozki warto sprawdzić sprawność baterii w naszym samochodzie. Stan akumulatora możemy bada się za pomocą miernika. Pomiaru należy dokonać zarówno w stanie spoczynkowym akumulatora, jak i po obciążeniu. Taką weryfikację wykonamy w każdym warsztacie samochodowym – najczęściej za drobną opłatą.

Pewne hamulce zimą gwarantem bezpiecznej jazdy!

Zimowa pora i mrozy mogą skutkować pojawieniem się oblodzenia na powierzchni drogi. To szczególnie niebezpieczne warunki do jazdy, gdyż wydłuża się droga hamowania naszego samochodu, a także bardzo łatwo o utratę kontroli nad nim w trakcie wykonywania manewrów. Dlatego jeszcze przed sezonem warto sprawdzić stan hamulców w naszym samochodzie i – jeśli są one bardzo zużyte – to warto wymienić je na nowe.

Inspiracją do napisania poniższego artykułu był wpis na stronie: https://www.24on.pl/jak-przygotowac-auto-na-zime/.

Dla bezpieczeństwa zmieniaj opony na zimowe!

Sprawne hamulce to nie jedyny warunek bezpiecznej jazdy w zimie. Praktycznie musem jest zmiana opon z letnich na zimowe. To właśnie ogumienie o specjalnie dostosowanym bieżniku i składzie zapewni nam odpowiednią przyczepność nawet gdy warunki na drodze szybko drastycznie się pogorszą. Pamiętajmy, że zawsze należy wymienić wszystkie opony, a jeden komplet powinien nam służyć maksymalnie przez pięć lat.

Odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne!

Pamiętajmy o jeszcze jednej kwestii. Zima to czas, gdy dość wcześnie robi się ciemno. Warto więc zadbać o zadowalający stan oświetlenia w naszym samochodzie. Przed sezonem koniecznie sprawdźmy, czy wszystkie żarówki w lampach pracują prawidłowo. Warto także przejechać się na stację diagnostyczną i prawidłowo ustawić nasze oświetlenie.

Jeśli odpowiednio zadbacie o przygotowanie Waszego auta do sezonu, to żadna, nawet najbardziej nieprzewidywalna zima nie będzie Wam straszna.

Najnowsze artykuły