14.5 C
Warszawa
niedziela, 24 września, 2023

OC i AC: Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Motocykliści, podobnie jak i posiadacze samochodów, mają ustawowy nakaz wykupienia ubezpieczenia OC. Niedopilnowanie tego obowiązku jest równoznaczne z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Sprawdźmy więc od czego zależy i ile kosztuje ubezpieczenie motocykla oraz czy motocykliści mają szansę na zakup dobrowolnego AC.

Jakie są zakres i cena OC

Pomimo, że z jednośladów korzystamy głównie w cieplejsze miesiące, polisę OC musimy wykupić na cały rok. Jej zakres jest identyczny z tym, jaki obowiązuje właścicieli samochodów, bowiem regulują go te same przepisy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Oznacza to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje motocyklistom taki sam, wynikający z ustawy zakres ochrony.

Cena za ubezpieczenie OC zależy już jednak tylko od oferty danego ubezpieczyciela. Wynika z tego, że niekiedy za tą samą ochronę, jeden ubezpieczyciel będzie oczekiwać wyższej zapłaty niż drugi. W takiej sytuacji powinniśmy oczywiście wybrać tańszą ofertę, aby nie przepłacić. Wyjątkiem są te oferty, w których za niewiele wyższą dopłatą, dostaniemy ciekawe dodatki i bonusy do polisy OC.

Ubezpieczenie motocykla: co wpływa na cenę?

Na to, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, wpływają te same parametry, co w przypadku ubezpieczenia OC samochodu. Będą to więc:

  • wiek kierowcy,

  • wiek pojazdu

  • pojemność silnika,

  • długość posiadania dokumentu prawa jazdy,

  • staż w opłacaniu OC,

  • marka i model motocykla,

  • historia bezszkodowej jazdy,

  • inne wykupione ubezpieczenia,

  • miejsce zamieszkania.

Ile kosztuje ubezpieczenie motocykla?

Orientacyjne ceny ubezpieczenia OC wahają się od 400 zł do 800 zł, choć oczywiście znajdą się na rynku tańsze i droższe polisy. Im bardziej doświadczony kierowca, tym mniej zapłaci za polisę. Dodatkowo, niektórzy ubezpieczyciele proponują niższe składki tym osobom, które regularnie wykupują u nich OC lub korzystają z dodatkowych ubezpieczeń (np. NWW, assistance).

Pamiętajmy też o kilku zależnościach: im większa pojemność silnika, tym wyższa cena ubezpieczenia. Jeśli mieliśmy wcześniej wypadek, w kolejnym roku ubezpieczeniowym zapłacimy wyższą składkę. A jeżeli jesteśmy młodymi kierowcami, ubezpieczyciel potraktuje nas jako mniej doświadczonych i podniesie cenę za OC. Na wyższe koszty narażeni są także mieszkańcy większych aglomeracji.

Ubezpieczenie AC

Podobnie jak w przypadku samochodu, motocykl możemy ubezpieczyć nie tylko obowiązkowym OC, ale także dobrowolnym AC. Niestety polisa ta jest słabiej dostępna dla właścicieli motocykli i niekiedy posiada sporo wyłączeń. Jej zakres nie jest więc tak szeroki, jak w przypadku AC dla samochodów. Z czego więc wynika takie podejście ubezpieczycieli?

Otóż motocykl jest łatwiej ukraść oraz uszkodzić niż samochód. Do tego motocykliści traktowani są jako grupa bardziej narażona na wypadki a tym samym – potencjalne uszkodzenia swoich jednośladów. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wypłaty odszkodowania motocykliście jest dużo większe, niż właścicielowi samochodu. Dlatego też ubezpieczyciele niechętnie oferują cyklistom AC.

Ile kosztuje AC?

Polisy AC dla właścicieli motocykli należą niestety do dość drogich. Wysokość składki jest co prawda wyceniana podobnie jak w przypadku polisy OC, co jednak nie zmienia faktu, że musimy liczyć się z sumami rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dość często ubezpieczenie motocykla to 10, 15 a nawet 20% jego wartości!

Osoby, które są zainteresowane polisą AC, muszę więc zrobić nie tylko dobre rozeznanie wśród ofert ubezpieczycieli, ale i liczyć się z wysoką składką oraz wieloma limitami i wyłączeniami. To, czy ostatecznie zdecydujemy się na zakup AC, biorąc pod uwagę fakt, ile kosztuje ubezpieczenie motocykla, zależy już tylko od zasobności naszego portfela i indywidualnych potrzeb.

Najnowsze artykuły