Olej silnikowy – jaki wybrać najlepszy?
Posiadając samochód musimy starać się wybierać takie wyposażenie, części oraz elementy eksploatacyjne, dzięki którym jazda będzie bezpieczna i komfortowa, jak również wszystkie układy po prostu będą działać prawidłowo. Olej silnikowy jest jednym z tych właśnie produktów. Olej to element smarujący, służy do zminimalizowania tarcia, które występuje pomiędzy poszczególnymi częściami silnika.
Utrzymanie samochodu w dobrym stanie technicznym na pewno wymaga bardzo dużo pracy, wykonywania regularnych przeglądów technicznych, jak również prawidłowej jazdy, zgodnie z przepisami. Jeżeli nie mamy stłuczek, nasze auto nie brało nigdy udziału w kolizji drogowej, mamy większą pewność, że dłużej będzie działać, jak powinno.
Tak się składa, że to silnik jest sercem pojazdu i tym elementem, który bardzo mocno wpływa na jakość jazdy, na dynamikę, daje autu moc. Niezwykle ważne jest to, aby kompleksowo zadbać o silnik, jak również w razie konieczności przeprowadzić jego diagnostykę.
Kluczową kwestią jest również wybór dobrej jakości oleju silnikowego.
Czym jest olej silnikowy?
Silnik to bardzo skomplikowany element pojazdu, który składa się z wielu części. To właśnie on jest odpowiedzialny w dużej mierze za to, jaki jest komfort podróżowania danym samochodem. Z drugiej strony silnik narażony jest na bardzo intensywną pracę, szybsze zużywanie się elementów składowych, silne tarcie.
Olej silnikowy pełni funkcję środka smarującego, który odpowiada za zniwelowanie tarcia między poszczególnymi elementami silnika. Najlepsze właściwości smarne wykazują oleje syntetyczne.
Jak wybrać olej silnikowy?
Rynek olejów silnikowych jest bardzo duży, dynamiczny, na rynku mamy szeroki wybór produktów znanych firm. Niestety oleje silnikowe mogą dość znacząco różnić się od siebie, głównie parametrami technicznymi.
W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na zalecenia producenta samochodu oraz przeczytać wszystkie niezbędne informacje zawarte w książce serwisowej. Dodatkowo zwracajmy uwagę na:
– klasę jakości oleju (A – benzynowy, B – diesel, C – diesel z filtrem DPF),
– klasę lepkości (płynność w różnych temperaturach, im niższy symbol, tym olej jest bardziej
płynny),
– markę producenta oleju,
– rodzaj bazy olejowej.
Podsumowując – kluczem do wyboru odpowiedniego oleju silnikowego są przede wszystkim zalecenia producenta. To właśnie w książce serwisowej znajdziemy wszystkie informacje, które powinny nam wystarczyć do wyboru odpowiedniego oleju. Dobry wybór to sprawna praca silnika.