-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Przegląd samochodu elektrycznego – wszystko, co musisz wiedzieć

Samochody elektryczne to pojazdy coraz bardziej popularne w naszym kraju. One również muszą być poddawane cyklicznym przeglądom technicznym. Standardowo, badanie techniczne e – samochodu nie różni się mocno od przeglądu jaki robiony jest dla samochodu z silnikiem spalinowym. Przed pierwszym przeglądem warto dowiedzieć się, co jest brane pod uwagę.

Standardowy przegląd w e-samochodzie

Okresowo wykonywany, standardowy przegląd samochodu elektrycznego obejmie skontrolowanie: numeru VIN wraz ze zgodnością z dokumentami, hamulców z przodu i z tyłu,  hamulca postojowego, luzów w zawieszeniu lub w układzie kierowniczym z użyciem tak zwanych szparków, ustawienia świateł wraz z ich poprawnym działaniem, sygnału dźwiękowego oraz głębokości bieżnika w oponach. Ponadto, oględziny dotyczą układu hamulcowego oraz sprawdzany jest spód auta elektrycznego. Należy bowiem upewnić się, że nie doszło do żadnych wycieków. Oczywiście – nie jest poddawana kontroli czystość spalin, ponieważ e – pojazdy ich nie emitują.

Warto wiedzieć, że od 2020 roku prowadzone są wyrywkowe kontrole czystości spalin na drogach Unii Europejskiej. Sam zaś przegląd samochodu elektrycznego jest szczegółowy. Termin przeglądu samochodu elektrycznego jest taki sam jak w przypadku samochodu spalinowego. Oznacza to, że nowe e – pojazdy muszą być poddawane kontroli zanim miną 3 lata od dnia rejestracji. Następny przegląd musi być zrobiony przed upływem 2 lat od pierwszego badania. Kolejno, diagnostyka jest przeprowadzana co roku. Nie ma większej różnicy w kosztach wykonania przeglądu samochodu elektrycznego oraz tradycyjnego spalinowego.

Bezpieczeństwo samochodów elektrycznych

Konkretny przegląd samochodu elektrycznego pozwala ocenić, czy samochód jest sprawny i bezpieczny dla podróżujących oraz dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. To, czy e – pojazd będzie dopuszczony do ruchu uzależnione jest od wyniku przeglądu. Kiedy diagnosta wykryje usterki, ale nie są one zbyt duże, to samochód może być dopuszczony do ruchu. Natomiast, jeśli w miejscu takim jak Stacja Kontroli Pojazdów wykryta zostanie duża usterka to należy zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i przesłać go do wydziału komunikacji.

Właściciel samochodu elektrycznego zobowiązany jest do usuwania wszystkich wad technicznych i musi jeszcze raz udać się na przegląd. Jego pozytywny wynik pozwoli zgłosić się do wydziału komunikacji o zwrot dokumentu. Samochody elektryczne, czyli „elektryki” są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Przepisy prawa regulują, jak ma wyglądać przegląd takiego pojazdu, a kierowca może cieszyć się, że porusza się sprawnym, bezpiecznym i ekologicznym samochodem. Trzeba jednak wiedzieć, że eksploatacja samochodu elektrycznego nie ogranicza się do wymiany baterii i że raz na jakiś czas sprawdzić trzeba wszystkie podzespoły. Jeśli właściciel przez dłuższy czas chce się poruszać samochodem elektrycznym i nie obawiać o to, że jakieś części nie są sprawne, to należy pilnować terminu wykonania przeglądu.

Najnowsze artykuły