-2.2 C
Warszawa
poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Serwis klimatyzacji Poznań. Jak wygląda diagnostyka auto klimy w stolicy wielkopolski?

Poznań to duże miasto, a jak wszystkie duże metropolie również tu występuje bogactwo i łatwy dostęp do wszelkiego typu usług związanych w mniejszym lub większym stopniu z motoryzacją. Nie zawsze jednak są one prowadzone z należytą jakością, co wielokrotnie przyczynie się do powstania różnorakich usterek. Układem często podatnym na fuszerkę serwisantów jest chociażby klimatyzacja samochodowa. Jak wygląda serwis klimatyzacji w Poznaniu na przykładzie wybranego warsztatu, jakie procedury i etapy są wykonywane i czy gwarantują końcową sprawność układów chłodzących samochody poznaniaków?

Ile kosztują naprawa klimatyzacji w Poznaniu?

Usług związanych z klimatyzacją samochodową jest wiele. Do najpopularniejszych można zaliczyć chociażby diagnostykę układu, nabicie czynnikiem czy odgrzybianie i ozonowanie konkretnych elementów auto klimatyzacji. Koszty jakie poniesiemy na końcu zależą głownie od miejsca wykonania usługi, jej rodzaju bądź typu usterki, z jaką przyjdzie się zmierzyć serwisantowi. Złożoność całego systemu klimatyzacji samochodowej rodzi bowiem możliwości powstania tysięcy różnych nieszczelności oraz uszkodzeń mechanicznych. W oszacowaniu kosztów naprawy pomóc ma właśnie diagnostyka. To dzięki niej serwis klimatyzacji pozwoli już na początku oszczędzić wydatków związanych z możliwością bardziej kosztowych uszkodzeń.

Serwis klimatyzacji Poznań krok po kroku

Do prawidłowego leczenia potrzeba prawidłowej diagnozy. Pierwszym etapem, który wykonuje serwisant jest odpowiednia diagnostyka układu. W tym celu wykorzystywana jest specjalna stacja diagnostyczna. Tego rodzaju sprzęt ma wiele zadań – od analizy szczelności układu, poprzez wykonywanie szczegółowych analiz związanych z ilością nabitego czynnika chłodniczego, aż po uzupełnianie oleju i ww. chłodziwa.

Sprawdzenie szczelności klimatyzacji samochodowej

Pierwszym etapem jaki należy wykonać jest sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji. Tylko szczelna instalacja może prawidłowo funkcjonować i zapewnić kierowcy zadowalający poziom chłodzenia. W celu zbadania szczelności klimatyzacji samochodowej stosuje się najczęściej metodą polegającą na nabiciu układu azotem, wysmarowaniu potencjalnych miejsc nieszczelności pianką i obserwację, w których miejscach azot wydostaje się z instalacji.

Jeśli serwisant nie stwierdził nieszczelności przechodzi się do etapu drugiego. W przeciwnym razie usterkę należy wpierw usunąć, a dopiero potem przejść do następnego etapu serwisu.

Sprawdzenie poziomu czynnika i oleju

Frugim etapem serwisu klimatyzacji jest kontrola poziomu czynnika chłodniczego i oleju w układzie. Stacja diagnostyczna sprawdza zalecenia dla instalacji konkretnego modelu auta oraz obecny poziom obu chemikaliów.

Nabicie klimatyzacji

Po sprawdzeniu stanu czynnika i oleju, stacja diagnostyczna wyrównuje ich stan do zalecanej wartości.

Wymiana filtra kabinowego

Filtr kabinowy jest odpowiedzialny za oczyszczanie powietrza dostającego się z zewnątrz auta do środka kabiny. Chroni kierowcę przed zanieczyszczeniami, pyłkami czy kurzem. Nowoczesny filtr kabinowy zapewnia również ochronę przed gazami zawartymi w spalinach samochodów. Wszystko to sprawia, że sprawdzenie i ewentualna wymiana filtra jest niezwykle ważna przy każdym serwisie.

Drożność parownika klimatyzacji

Kolejny etap dotyczy drożności parownika klimatyzacji – części odpowiedzialnej za odpowiedną temperaturę podczas działania układu.

Czyszczenie i odgrzybianie

Serwis klimatyzacji dobiega końca. Niezależnie czy odbywał się w warsztacie w Poznaniu czy innym mieście, jego ostatnim etapem powinno być kompleksowe odgrzybianie całego układu. W tym celu stosuje się dwie metody : ozonowanie oraz metodę ultradźwiękową.


Wpis sponsorowany przygotował PROserwis Andrzejewscy – profesjonalny serwis klimatyzacji Poznań i okolice. Zapraszamy na okresowe czyszczenie i napełnianie klimatyzacji mieszkańców aglomeracji poznańskiej m.in miejscowości takich jak Puszczykowo, Mosina czy Luboń.

Najnowsze artykuły