11.6 C
Warszawa
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Kiedy opony zimowe nadają się do wymiany?

Przed sezonem zimowym warto sprawdzić, czy opony zimowe są w dobrym stanie. Jakość i właściwości ogumienia mają bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. To właśnie one odpowiadają za przyczepność pojazdy do nawierzchni. Jeśli są zniszczone lub zużyte konieczna będzie wymiana na nowszy model, ponieważ nie spełniają swojego zadania. Przekonaj się, jak ocenić, czy opony zimowe, które obecnie posiada Twój pojazd posłużą jeszcze kilka sezonów, czy trzeba kupić nowy zestaw?

Opona zimowa, która ma więcej, niż 10 lat

Wydawać się może, że opony zimowe są wieczne i działają bez zarzutu jeśli nie dojdzie do ich uszkodzenia. Warto jednak wiedzieć, że nawet ogumienie w samochodzie ma swój termin przydatności. Zdaniem producentów ogumienie może działać nawet przez dziesięć lat. Jednak po tym czasie, nawet jeśli opona nie jest uszkodzona, a bieżnik nadal jest na wysokim poziomie, konieczne jest jej wymiana. Czemu jest to tak ważne? Po upływie dziesięciu lat może dojść do uszkodzenia wewnętrznej konstrukcji opony, co stwarza duże zagrożenie na drodze. Na boku ogumienia powinien znajdować się jej rok produkcji, dzięki czemu bez trudu można określić, czy spełnia swoje zadanie, czy powinna zostać wymieniona przed kolejnym sezonem.

Zniszczona opona zimowa

Jeśli opona zostaje zniszczona są dwa rozwiązania. Można ją naprawić, jednak trzeba przy tym pamiętać, że nie wszystkie uszkodzenia da się wygładzić. Lepszym rozwiązaniem jest wymiana opony na nowy model. W takim wypadku najlepiej wybrać sklep internetowy z oponami https://noweopony.pl/opony/zimowe/175/65/r14, w którym bez trudu można znaleźć ogumienie od znanego i cenionego producenta. Jak rozpoznać, że ogumienie jest uszkodzone? Objawy, które mogą wskazywać na uszkodzenie opony to między innymi wybrzuszenie lub wgłębienie pojawiające się na jej powierzchni. Objawem jest również pęknięcie, lub odbarwienia pojawiające się na gumie.

Mały bieżnik opony zimowej

Każdy kierowca powinien zdawać sobie sprawę z tego, że według polskiego prawa opona, której bieżnik ma mniej niż 1,6 milimetrów wysokości nie jest dopuszczana do ruchu drogowego. To więc oznacza, że taka opona powinna zostać wymieniona. Poruszanie się pojazdem na takim ogumieniu grozi mandatem i zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego.

Pamiętaj, by przed każdym sezonem zimowym sprawdzać, czy opony, z których korzystał pojazd w poprzednim sezonie są zdatne do użycia. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo na drodze, a także wyższy komfort jazdy.

Najnowsze artykuły